Cześć! Przed Tobą Nasza instrukcja montażu folii okiennych dla początkujących, wszystko co powinieneś wiedzieć i na co musisz uważać... Instrukcję podzieliliśmy na kilka etapów, postępuj zgodnie z nimi, a z całą pewnością efekt końcowy Cię nie rozczaruję!

Zanim zaczniesz, montaż folii od wewnątrz czy na zewnątrz?

Wydawać by się mogło, że nie jest to specjalnie istotna kwestia, otóż absolutnie nie! Strona montażu w 95% przypadków nie jest dowolna - każdy produkt ma skrupulatnie określone przez producenta przeznaczenie i nie powinno postępować się wbrew niemu, jeśli chcemy zachować gwarancję, trwałość i swoje szyby w całości. Folie dzielą się na zewnętrzne, wewnętrzne i uniwersalne. Dwa pierwsze to najpopularniejsze typy, montaż uniwersalny to raczej rzadkość. Informację o tym, po której stronie należy instalować daną folię znajdziemy zawsze w opisie produktu, warto je czytać dokładnie, bo prawidłowy montaż jest warunkiem koniecznym aby zachować gwarancję producenta.

Strona montażu to w zasadzie coś o czym powinniśmy pamiętać jeszcze podczas kupowania folii, ponieważ nieodpowiedni dobór produktu do systemu okiennego może Was narazić na spory kłopot i nieprzewidziane wydatki. Folie wewnętrzne wydają się atrakcyjniejsze - zwyczajnie tańsze i objęte dłuższą gwarancją, dlaczego? Po prostu nie mają styczności z niekorzystną pogodą i skrajnymi temperaturami, nie muszą być tak wytrzymałe. Ponadto łatwiej też je zamontować, szczególnie na wysokościach nie trzeba korzystać z podnośnika. Ale... niestety, w przypadku wewnętrznych folii przeciwsłonecznych - możecie je bezpiecznie zainstalować tylko na oknach z szybami pojedynczymi lub na przeszkleniach, nie mających bezpośredniego kontaktu z słońcem. Do oklejania okien zespolonych dwu lub trzyszybowych należy korzystać wyłącznie z folii przeciwsłonecznych - zewnętrznych, czemu? Przede wszystkim osłaniają bezpośrednio, nie podbijają gromadzenia się ciepła w szybach i przestrzeni pomiędzy, a tym samym finalnie nie niosą ryzyka pękania szyb.

Jakich narzędzi potrzebujesz?
Czyszczenie szyb

1. Umyć dokładnie szybę stosując dobrej jakości roztwory do mycia (zalecamy roztwór wody z szamponem lub płynem do naczyń w proporcji ok 5-6 kropli na 1l czystej wody),  przy użyciu skrobaczki /1/ usunąć farbę, lakier,  brud lub inne naleciałości.  Umyć też ramę okienną. Czynność tą należy wykonać bardzo dokładnie,  by ściągnąć wszystkie, nawet niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia okna czy też resztki farb.

2. Brudną wodę z powierzchni okna należy  zbierać gumową ściągaczka / 2 /, prowadzić ją w kierunku poziomym od góry do dołu.

3. Wytrzeć do czysta i osuszyć papierowymi ręcznikami.

4. Następnie należy spryskać jeszcze raz okno i ponownie w kierunku pionowym zebrać wodę.

5. Krawędzie i rogi osuszyć przy pomocy ręczników papierowych zbierając brud z ram.

Ważne! Przy starych i brudnych oknach należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne umycie zarówno samej szyby jak i uszczelek wokół niej. Najlepiej powtórzyć operacje 2-krotnie, żeby mieć pewność, że szyba i uszczelki są dobrze doczyszczone.

Montaż folii

1. Dokładnie zmierzyć powierzchnię szyby pomiędzy uszczelkami.

2. Dla osób mniej doświadczonych zalecamy docięcie folii wcześniej na wymiar, czyli od zmierzonego wymiaru (szerokość x wysokość) zdejmujemy po ok. 0,5 cm. Osoby bardziej doświadczone mogą dociąć sobie folie z nadmiarem ok 2 cm i wykonać docięcie folii przy uszczelce na odpowiedni wymiar, jeszcze przed zdjęciem podkładu (warstwy ochronnej).

3. Do instalacji folii potrzebujemy dwie osoby, najpierw spryskujemy obficie całą powierzchnię szyby, musi być ona bardzo mokra, następnie jedna osoba trzyma folię a druga ściąga przezroczyste pokrycie folii (warstwę ochronną). 

4. Proszę teraz całkowicie zdjąć folię, spryskaną powierzchnią przyłożyć do szyby. Proszę tak dopasować folię aby zostawić równy prześwit ok 2 mm z każdej strony, uważając by nie powstawały załamania i pęknięcia.

5. Znajdującą się na szybie folię spryskać wodą z płynem.

6. Przyłożona folię należy ostrożnie wycisnąć i rozłożyć przy użyciu ściągaczki do szyb (podczas rozkładania trzeba uważać, żeby nie załamać folii), w ten sposób pozbywamy się większej ilości wody spod folii.

7. Następnie wyciskaczką z twarda gumą (nr 3) wyciskamy folię w tzw. „jodełkę”od środka do boków, zaczynając od górnej krawędzi folii i kierując się w dół.

8. Ponownie spryskać folię i pociągając gumą twardą po folii, ze zdwojonym naciskiem, zlikwidować pozostałą pomiędzy folią a szybą wodę.

9. W przypadku stwierdzenia, że pomiędzy folią a szybą występują większe niż 0,5-1mm zanieczyszczenia, proszę podnieść ostrożnie folię, usunąć brud spryskując ponownie folie oraz szybę a następnie wycisnąć wodę znajdującą się pomiędzy folią a szybą za pomocą gumy twardej, tak jak to opisano wyżej.

10. Następnie proszę owinąć małą wyciskaczkę ręcznikiem papierowym i docisnąć wszystkie brzegi folii. Ręcznik papierowy musi być dostatecznie często zmieniany tak by była w stanie wyciągnąć odpowiednią ilość wody.

Ważne!

Po instalacji

Ważne! Do zabezpieczenia krawędzi folii używamy tylko i wyłączeniu silikonu o utwardzeniu  NEUTRALNYM, najlepiej w kolorze uszczelek w oknach (produkt zalecany to Soudal Silirub. Zabezpieczenie krawędzi folii nie jest konieczne w przypadku folii wewnętrznych. Natomiast do folii zewnętrznej wykonanie tej czynności jest NIEZBĘDNE, aby utrzymać gwarancję na folię i wydłużyć maksymalnie żywotność zaaplikowanego produktu.

Konserwacja folii

Folie należy czyścić płynnym, nieściernym środkiem czyszczącym, który nie zawiera rozpuszczalników ani alkoholu, a jego wartość pH wynosi od 4 do 10 (nie jest ani silnie kwaśny, ani silnie alkaiczny), np. woda z kilkoma kroplami szampony Johnson’s Baby lub płynu do mycia naczyń. Do przetarcia powierzchni folii możemy użyć ściągaczki do szyb, ścierki z mikrofibry lub ręcznika papierowego.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.